کتاب چکیده مقاله‌های همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان منتشر شد

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، این کتاب به کوشش مرتضی خانی‌پور و رضا ناصری تهیه شده و مقاله‌های آن در خصوص دوره‌های پیش از تاریخ، دوره تاریخی، دوره اسلامی و علوم باستان‌شناسی است.

در پیش‌گفتار این کتاب آمده است: «باستان‌شناسی به عنوان دانشی مستقل یا رشته‌ای پژوهشی در میان دیگر رشته‌ها که توانسته در کمتر از دو سده نه‌تنها تصویر و تصور بشر زمانه ما را از مفهوم و معنای تاریخ و وضع وجودی آدمی دگرگون کند که حتی بر احساس و ادراک او نیز از سنت و میراث و گذشته خویش اثرات مهم و انکارناپذیر بگذارد. هدف از باستان‌شناسی، بازسازی جوامع گذشته برای درک مکانیزم‌های درازمدت فرهنگی و اقتصادی است که جوامع باستان برای ابقای خود نوآوری می‌کنند.

در بخش دیگری از این پیش‌گفتار می‌خوانیم: «یکی از اهداف اصلی برگزاری همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان فراهم کردن فرصت و موقعیتی است که کسانی که کمتر امکان دیده شدن را دارند بتوانند در این همایش نتایج پژوهش‌های خویش را ارائه کنند. تمام تلاش برگزارکنندگان همایش فراهم کردن شرایطی مناسب برای ارائه آخرین دستاوردهای باستان‌شناسی ایران توسط جوانان باستان‌شناس است. سعی شده با دعوت از باستان‌شناسان پیشکسوت و جوان از اقصی نقاط جهان که در مورد باستان‌شناسی ایران فرهنگی مشغول مطالعه و پژوهش هستند، فضای تعاملی بین باستان‌شناسان ایرانی و خارجی ایجاد و امکان انجام مطالعات مشترک بین‌المللی فراهم شود.»

غرفه کتاب پژوهشگاه

پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری همچنین با تشکیل غرفه‌ای در نمایشگاه جنبی همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان در محل دانشکده ادبیات دانشگاه تهران به ارائه انتشارات خود پرداخته است. 

در این غرفه 60 عنوان کتاب عمدتا در زمینه باستان‌شناسی با تخفیف 20درصدی به علاقه‌مندان ارائه می‌شود.

این غرفه هم‌زمان با همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان ششم آبان کار خود را آغار کرده و تا پایان روز نهم آبان ادامه دارد.